بسته

معرفی دستگاه‌های DELL EMC

امروزه از دستگاه Dell EMC که نوع جدیدی از استوریج های Dell EMC است برای استفاده در شبکه های رایانه ای استفاده می‌شود. این دستگاه ها برای ذخیره سازی اطلاعات به کار می روند. شرکت Dell EMC برای بهبود فروش خود در بازار سه مدل از استوریج های Dell EMC با نام های VNX، Unity و Unity XT را روانه بازار کرده است.

 معرفی دستگاه Dell EMC مدل VNX

این محصول شرکت Dell EMC شامل سری های VNXe, VNX و VNX2 می شود. این سری ها بر اساس نوع شرکت ها و کارایی آن‌ها ساخته‌شده‌اند تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

ویژگی های این مدل ها عبارت‌اند از:

  • سری VNXe برای استفاده در شرکت ها کوچک تا متوسط طراحی و ساخته شده است.
  • سری VNX به عنوان یک محصول میان رده از شرکت Dell EMC برای شرکت‌های متوسط و حرفه ای ایجاد شده است.
  • سری VNX2 جدیدترین محصول و دستگاه Dell EMC است. در این محصول فرایند ارتقاء سیستم عامل انجام شده است. شما امکان مدیریت دیتا در سطح های مختلف فایل و بک آپ را خواهید داشت.

استوریج های Dell EMC

امروزه در دنیای تکنولوژی دستگاه Dell EMC یکی از مطرح ترین و معتبر ترین برندها است. با این حال شرکت Dell EMC همواره در بهبود دستگاه های خود تلاش کرده است. به همین دلیل این شرکت اقدام به تولید دستگاه های جدید کرده است. سری UNIty از سری جدید استوریج های Dell EMC می باشد که نسبت به مدل‌های قبلی خود یعنی مدل‌های VNX از سخت افزار و تکنولوژی جدیدتر استفاده کرده است.

مهم‌ترین تغییر در دستگاه های دل سری UNITY تغییر سیستم عامل است. در این محصولات از سیستم عامل لینوکس استفاده شده است. در مدل‌های VNX از سیستم عامل ویندوز استفاده می شده است. قابلیت استفاده از محیط وب برای پیکربندی استوریج Dell EMC مدل Unity یکی دیگر از مزیت های آن می باشد. با استفاده از مرورگر وب شما می توانید در کمتر از چند دقیقه این دستگاه را نصب و راه‌اندازی نمایید.

سه محصول ALL-FLASH و HYBRID و VIRTUAL در گروه خانواده محصولات Unity است. دو مدل ALL-FLASH و HYBRID در دو مدل Drive 2U DPE-25 و Drive 2U DPE-12 تولید می‌شوند.

این دو مدل دارای ویژگی های زیر هستند:

  • هرکدام از این دو مدل دارای دو پورت SAS 12Gb هستند.
  • برای هرکدام از SP ها دو عدد پورت Base T 10 GbE وجود دارد؛ که می‌توانند با سرعت 100 مگابایت تا 10 گیگابایت سرویس‌دهی کنند.
  • دو عدد پورت CNA روی این دستگاه نصب شده است که می تواند بر اساس تکنولوژی های فیبر نوری 16/8/4 گیگابایت و نوری 10 گیگابایت با اتصال +SFP و اترنت 1 گیگابایت با امکان ماژول RJ45 SFP کار کند.

بررسی قطعات سخت افزاری دستگاه Dell EMC مدل Unity

پردازنده  مدل Unity

پردازنده  مدل Unity از سری اینتل زنون Intel Xeon است. بر اساس مدل دستگاه این پردازنده از معماری Haswell و یا Broadwell استفاده می‌کند.0 تعداد هسته های این پردازنده می تواند بین 4 الی 16 عدد باشد. این تعداد بر اساس هر عدد کنترلر می باشد. در این دستگاه از دو کنترلر استفاده شده است که دلیل آن بالا بردن و پایداری سیستم لود کاری دستگاه دل مدل Unity است.

هارد

مدل هارد SSD m2 در این دستگاه ها استفاده شده است. این هارد درون هرکدام از SP ها قرار دارد هنگامی که SP دچار مشکل شود می تواند به عنوان قطعه بک آپ مورد استفاده قرار گیرد. در واقع زمانی که SP دچار مشکل شود RAM اطلاعات خود را روی هارد SSD m2 منتقل می‌کند. همچنین وظیفه دیگر این هارد ریست خا در استوریج های Dell EMC نگه داشتن Boot image ها جهت راه‌اندازی سیستم عامل دستگاه است.

ماژول خنک کننده

در این استوریج ها برای خنک نگه داشت از ماژول های مخصوصی استفاده شده است. این Fan packs ها جهت خنک نگه داشتن SP ها مورد استفاده قرار می گیرند. در هرکدام از این SP ها تعداد 5 فن خنک کننده قرار دارد. این فن ها دارای تکنولوژی خنک کننده هوشمند هستند به این صورت که اگر یکی از فن ها دچار مشکل شد دور موتور چهار فن دیگر جهت جبران بالاتر خواهند رفت.

این سیستم هوشمند در صورتی که تعداد فن‌های معیوب بیشتر از 1 عدد شود به صورت هوشمند SP را خاموش کرده و پس از ذخیره کردن اطلاعات روی هارد دیسک Cash را خاموش و دستگاه را خاموش می‌کند.

باطری پشتیبان

استوریج های مدل Unity دارای یک عدد باتری پشتیبان جهت تأمین برق دستگاه در شرایط اضطرار است. در این شرایط اگر برق دستگاه قطع شده باشد از این باتری استفاده خواهد شد. این باتری در این استوریج ها به نوعی طراحی شده است که برق کافی را در اختیار SP قرار دهد. در این صورت دستگاه فرصت لازم و کافی را خواهد داشت تا اطلاعات را از روی حافظه RAM به حافظه SSD m2 منتقل کند. همچنینی این باتری در استوریج های Dell EMC دارای سنسورهای هوشمندی است ه وضعیت سلامت خود باتری را به دستگاه Dell EMC ارسال می‌کنند. این سنسورها در صورتی که باتری دچار مشکل شود آلارم های خطا را به دستگاه Dell EMC ارسال می‌کنند. این آلارم ها حتی در خصوص نداشتن شارژ در باتری نیز ارسال می شود.

 

ماژول I/O

هرکدام از SP های دستگاه Dell EMC حداکثر تا دو عدد ماژول I/O را در اختیار خواهند داشت. استفاده از ماژول I/o در دستگاه Dell EMC در جهت بالا بردن ظرفیت ارتباط دهی در دستگاه ها استفاده می‌شود. نکته مهم در خصوص این ماژول ها این است که باید هر دوی آن‌ها یکسان باشند. لازم به ذکر است که ماژول های FCoE و FCIP روی استوریج های Dell EMC پشتیبانی نمی‌شوند.

لیست ماژول هایی که در توسط دستگاه Dell EMC پشتیبانی می شود عبارت‌اند از:

12 Gb SAS (Dell EMC Unity 500/F, 550F, 600/F, 650F)
16 Gb Fibre Channel (4-port)
10 GbE BaseT (4-port)
1 GbE BaseT (4-port)
10 GbE optical (4-port)
10 GbE optical (2-port) with iSCSI offload

پاور

تعداد دو عدد پاور در دستگاه Dell EMC روی DPE قرار گرفته است. هرکدام از این پاورها این قابلیت را دارند که بدون اینکه دستگاه را خاموش کنیم آن‌ها را از دستگاه Dell EMC جدا کرده و تعویض کنیم.

شرکت Dell EMC و محصولات جدید آن

شرکت Dell EMC با تولید این دستگاه ها قدم بزرگی در زمینه ذخیره سازی اطلاعات و دیتاها برداشته است. در حال حاضر آخرین محصول از سری خانواده Unity نیز تولید و روانه بازار شده است. این دستگاه Dell EMC که Unity XT نام دارد در چهار مدل وارد بازار شده است.

380/F
480/F
680/F
880/F

این دستگاه ها شباهات زیادی به مدل‌های قدیمی تر سری Unity دارد با این حال تفاوت هایی در این مدل از دستگاه وجود دارد. عمده تفاوت این دستگاه به هارد دیسک ها و بخش مربوط به DPE مربوط می شود. در سری Unity XT هارد ها به باس 0 متصل می‌شوند… در حالی که در مدل‌های قدیمی هارد ها به باس 99 متصل می‌شوند.

تفاوت دوم در سری Unity XT نیز به پردازنده آن بازمی‌گردد. پردازنده استفاده شده در این سری از سری جدید اینتل با معماری Skylake است که باعث می شود تعداد پردازنده‌ها بین 4 تا 18 عدد باشند.

 سؤالات متداول:

چه تفاوتی بین Dell و دل وجود دارد؟

دل درگذشته با نام های Dell و EMC Corporation شناخته می‌شدند. این شرکت ها هر دو به عنوان یک شرکت آمریکایی ثبت شده‌اند. در سال 2015 شرکت Dell کمپانی و فناوری EMC را به مبلغ 67 میلیارد دلار خریداری کرد. این ادغام در سال 2016 نهایی و رسمی شد و ازآن‌پس محصولات این دو کمپانی به عنوان دل به بازار عرضه‌شده‌اند.

آیا دل دیگر در زمینه فروش رایانه و لپ تاپ فعالیت نمی‌کند؟

با توجه به افت فروش محصولات رایانه ای در کمپانی Dell این شرکت در سال 2015 اقدام به خرید سیستم های ذخیره سازی EMC کرد. در واقع در همان سال کمپانی Dell این شرکت را خریداری کرده و در زمینه فناوری ذخیره سازی داده ها و استوریج های دل شروع به فعالیت کرد. از این معامله به عنوان یک از بزرگ‌ترین معامله‌ها در زمینه تاریخ تکنولوژی و فناوری یاد می شود.

شرکت دل دقیقاً چه فعالیتی انجام می دهد؟

کمپانی دل در زمینه فروش دستگاه های ذخیره سازی داده ها، امنیت اطلاعات، مجازی سازی، تجزیه و تحلیل، محاسبات ابری به مشتریان خود خدمت رسانی می‌کند. این شرکت در زمینه مدیریت و ذخیره سازی داده ها اقدامات موثری انجام داده است و. یکی از این اقدامات تولید و فروش انواع دستگاه Dell EMC در سراسر دنیا می باشد.

استفاده استوریج های Dell EMC در چه زمینه ای است؟

از استوریج های Dell EMC در زمینه ذخیره سازی اطلاعات و داده ها استفاده می‌شود. این استوریج ها در انواع شرکت های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. برای تحلیل داده ها و ذخیره سازی اطلاعات می توان از دستگاه Dell EMC استفاده کرد و راه حل ها و پشتیبانی های سخت افزاری و نرم افزاری ارائه شده توسط شرکت Dell EMC در این زمینه بسیار کارآمد می باشد.