بسته

دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

دوربین مداربسته آنالوگ به دوربین هایی گفته می شود که در آن دریافت و ارسال اطلاعات به وسیله امواج آنالوگ انجام می شود. این دوربین ها تصاویر دریافتی را به دستگاه DVR ارسال می کنند. دستگاه دی وی آر (DVR) این توانایی را دارد که داده ها و اطلاعات دریافتی از دوربین های آنالوگ را در خودش ذخیره نماید. همچنین DVR قادر است سیگنال های دریافتی را به سیگنال های دیجیتال آن هم به گونه ای که قابل نمایش بر روی نمایشگر باشد، تبدیل کند.

کیفیت تصاویر در این دوربین ها به نسبت همتای دیجیتال خود، از کیفیت پایین تری برخوردار است. رزولوشن دوربین های آنالوگ به تی وی لاین (TVL) معروف است و هر چه رزولوشن این دوربین ها بیشتر باشد به طبع عدد اختصاص یافته به TVL هم بیشتر خواهد بود. یکی از معایبی که می توان برای این دوربین ها بیان کرد، رزولوشن پایین آنها است. اما با این حال به دلیل ارزان قیمت بودن آن، خیلی از افراد ترجیح می دهند از این نوع دوربین ها استفاده کنند.

تاریخچه دوربین آنالوگ

یکی از مهم ترین کاربردهای دوربین مداربسته در مکان هایی است که امکان حضور فرد وجود ندارد یا حضور در آن جا خطرناک است. اگر به تاریخچه دوربین مداربسته آنالوگ نگاه کنیم اولین باری که مورد استفاده قرار گرفته به سال ۱۹۱۳ برمی گردد که در زندان هالووی ضبط شده و گزارش بعدی مربوط به سال ۱۹۴۲ می باشد که دوربین مداربسته آنالوگ جهت نظارت بر فرایند پرتاب موشک های V2 توسط ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفته است.

به طور کلی، دوربین مدار بسته آنالوگ می تواند تصاویر محیط مورد نظر را به یک یا چند نقطه ارسال کند و این تصاویر می توانند به صورت مستقیم در یک تلویزیون معمولی نمایش داده شوند و یا جهت ذخیره سازی به یک دستگاه DVR ارسال شوند. این نوع دوربین مداربسته در اماکن مختلفی و درهر نقطه ای که نیاز به تامین امنیت دارید، قابل نصب می باشند.

 

وضوح تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ  مثل دوربین های HD، دارای کیفیت ها و مشخصات مختلفی است. در دوربین های HD وضوح تصویر بر حسب مگاپیکسل سنجیده می شود اما در دوربین های آنالوگ وضوح تصویر بر حسب TV Line محاسبه می شود. اگر تاریخچه دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین های فعلی آنالوگ را بررسی کنیم می بینیم که، بالاترین وضوح تصویر در دوربین های مداربسته آنالوگ ۷۲۰TVL بوده که چیزی در حدود ۰.۵ مگا پیکسل می باشد. این وضوح تصویر درست است که بسیار پایین است اما در همه ی مکان ها وجود دوربین HD ضرورتی ندارد

به عنوان مثال شما در مکانی می خواهید دوربین نصب کنید که همه اشخاص را میشناسید و برای اینکه یک تصویر کلی از محیط (بدون جزئیات) داشته باشید به دوربین مداربسته احتیاج دارید یا برای نصب دوربین در اتاقک آسانسور و یا برای درست کردن یک سیستم نظارت تصویری  بودجه لازم را ندارید و می خواهید کمترین هزینه را داشته باشید و امکان خرید دوربین HD  را ندارید ، دوربین مداربسته آنالوگ می تواند کاربردی ترین دوربین مداربسته باشد.

اما اگر به دنبال دوربین مداربسته با هزینه پایین تر هستید. با تولید محصولات دوربین مداربسته AHD، دوربین مدار بسته آنالوگ از چرخه تولید شرکت های تولید کننده نظارت تصویری خارج شد و دوربین مداربسته AHD به عنوان ارزان ترین شناخته شده است، البته در حین ارزانی، کیفیت تصویر قابل توجهی نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ، دارا می باشد.

مزایای دوربین مداربسته آنالوگ

مزیت های بیشماری را می توان برای دوربین های آنالوگ بیان کرد. اما مهم ترین آنها این مواردی است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

 • دوربین های آنالوگ قابلیت کنترل از راه دور را دارند.
 • قابلیت نصب در دوربین های  آنالوگ به دلیل سیستم ساده ای که دارد، بسیار ساده و راحت است و در این طور مواقع هیچ نیازی به افراد ماهر و متخصص برای نصب آن نخواهید داشت.
 • دوربین های آنالوگ از قیمت پایین تری به نسبت دوربین های دیجیتالی برخوردارند. به همین دلیل خیلی افراد از آنها استفاده می کنند.
 • این دوربین از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. این نوع دوربین ها را می توانید از نوع مینی تا نوع دوربین مدار بسته چرخشی PTZ که در واقع یک اندازه بزرگ تر دارد، تهیه و از آن استفاده کنید. همین مورد نشان دهنده این است که به راحتی قادر خواهید بود با توجه به نیاز و کاربردی که این نوع دوربین ها دارند آنها را انتخاب نمایید.

معایب دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین های آنالوگ دارای یک سری معایب خاص هستند که در ادامه مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

 • اولین عیب: دوربین مداربسته آنالوگ از کیفیت تصاویر پایینی برخوردارند

به نسبت دوربین های IP، نرخ فریمی که در دوربین های آنالوگ وجود دارد، کمتر است. همین مورد موجب می شود که این دوربین ها برای سیستم هایی که حرکات زیادی دارند و یا جزئیات تصاویر برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است، انتخاب مناسبی نباشد. چرا که تصاویر آنقدر واضح به نظر نمی رسند و به نوعی یک مقدار تار هستند.

اما در کل استفاده از دوربین مداربسته آنالوگ بیشتر به کاربرد شما بستگی دارد و اگر کیفیت و رزولوشن تصاویر برای شما اهمیت چندانی ندارد به طبع می تواند یک انتخاب کاملاً ایده آل به نظر برسد.

 • دومین عیب: پوشش کمتر محیط مورد نظر

دومین عیبی که بر دوربین مداربسته آنالوگ وارد است، پوشش کمتر محیط مورد نظر است. در این طور مواقع شاید مجبور باشید از دوربین های آنالوگ بیشتری استفاده نمایید تا محیط مورد نظرتان را پوشش دهید. اما بهتر است بدانید شما به راحتی می توانید محیط مورد نظرتان را با دوربین های IP یا دوربین مداربسته  AHDکمتری پوشش دهید.

 • سومین عیب: استفاده از کابل های بیشتر به هنگام نصب

به هنگام نصب دوربین مداربسته آنالوگ علاوه بر کابل DVR به یک کابل برق هم برای نصب نیاز دارید. اما در دوربین های آی پی به هنگام نصب، شما فقط به کابل این نوع دوربین ها نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است که در دوربین های آنالوگ، صدا و همچنین تصاویر در یک کابل انتقال داده نمی شود.

 • چهارمین عیب: برخوردار بودن از یک امنیت پایین

به صورت کلی رمزگذاری در این دوربین قابلیت اجرایی ندارد. این بدین معناست که هکرها به راحتی قادر خواهند بود به اطلاعات مهم شما دسترسی پیدا کنند. حتی هکرها این توانایی را دارند که سیگنال خروجی شما را با یک سیگنال خارجی دیگر جایگزین نمایند.

مزایای دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به دوربین HD

دوربین آنالوگ مزایای زیادی دارد ولی مهمترین آن که ما بررسی می کنیم ، فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای دوربین مداربسته آنالوگ، در مقایسه با دوربین های HD است ، که بسیار پایین می باشد. به عنوان مثال یک دوربین HD با وضوح تصویر ۲مگاپیکسل، برای هر روز تقریبا ۴۰ گیگابایت فضا اشغال می کند، اما یک دوربین آنالوگ با وضوح تصویر ۷۲۰TVL، چیزی در حدود ۱۰ گیگابایت اشغال می کند.

از این رو، می توان تا حد زیادی در فضای ذخیره سازی صرفه جویی کرد، این دوربین ها، همچنین در انتقال تصویر هم پهنای باند کمتری استفاده می کنند. یک دوربین HD با وضوح تصویر ۲مگاپیکسل چیزی در حدود ۳۴۱۴ کیلو بیت در ثانیه پهنای باند اشغال می کند، حال اینکه یک دوربین آنالوگ ۷۰۰TVL، نهایتا ۸۳۵ کیلو بیت در ثانیه پهنای باند نیاز دارد.

در نتیجه برای انتقال تصویر در محل دستگاه روی کامپیوتر یا گوشی موبایل، پهنای باند کمتری اشغال شده و در انتقال تصویر اینترتی نیز حجم کمتری از اینترنت مصرف می شود. با مراجعه به تاریخچه دوربین مداربسته آنالوگ مشهود است که در ابتدای پیدایش دوربین آنالوگ، موضوع رزولوشن و کیفیت تصاویر و حتی این پهنای باند کم، برای هیچ یک از افراد مشهود نبوده و آن ها این نوع دوربین را به منظور دیدن محیط پیرامون به هیچ گونه جزئیاتی استفاده می کردند.

تفاوت دوربین های دیجیتال و آنالوگ

شاید مهمترین تفاوتی که بین دوربین آنالوگ و دیجیتال وجود دارد قیمت تمام شده است. به هر صورت قیمت دوربین دیجیتال بالاتر از آنالوگ است. قطعا می دانید که قیمت یک عامل بسیار تاثیر گذار بر ویژگی ها و قابلیت های دوربین های مدار بسته، می باشد. تفاوت دیگر بین این دو مورد کیفیت دوربین مداربسته است به طوری که در دوربین مدار بسته دیجیتال کیفیت بسیار بالاتر است. دوربین مداربسته نوع آنالوگ حتی اگر در بهترین نوع انتخاب شود باز هم وضوح تصویر چشم گیری ندارد و از نظر کیفیت ضعیف تر از دوربین های دیجیتال است. در واقع تصویری که در دوربین های دیجیتال ذخیره می شوند از نظر کیفیت چندین برابر دوربین های آنالوگ است.

دستگاه های ذخیره ساز جدید دیجیتال، سخت افزار قوی تر نسبت به سیستم های آنالوگ دارند.

اجزاء تشکیل دهنده سیستم دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

این دوربین ها از اجزاء متفاوت و متنوعی تشکیل شده اند. از جمله این اجزاء می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دوربین مداربسته آنالوگ:

  یکی از وظایف این دوربین این است که تصاویر را از محیط اطراف دریافت و آنها را به وسیله سیگنال های آنالوگ به دستگاه ارسال کند.

 • دستگاه های ضبط کننده تصاویر (DVR):

  این دستگاه ها قادر هستند سیگنال های خروجی از دوربین را دریافت و به سیگنال های دیجیتال تبدیل کنند. به صورت کلی ضبط تصاویر، نمایش تصاویر و دیگر تغییرات به راحتی در این دستگاه انجام می شود. البته در برخی از موارد دوربین های مداربسته از دستگاه های ضبط کننده NVR استفاده می کنند که به نسبت DVR از قابلیت های پردازش تصویر بیشتری برخوردار است. این قابلیت ها می تواند شامل تشخیص چهره، تشخیص پلاک و غیره باشد.

 • منبع تغذیه:

  این دستگاه وظیفه دارد که برق شهری را به ۱۲ ولت به نوعی که مورد تغذیه دوربین های آنالوگ باشد، تبدیل کند.

 • دیسک سخت یا به اصطلاح هارد دیسک:

  دوربین آنالوگ برای ضبط تصاویر از یک یا چند هارددیسک در دستگاه ضبط استفاده می کند. این مورد به نوع DVR استفاده شده و  همچنین کیفیت تصویر برداری وابسته است تا بتواند اطلاعات دریافتی از دوربین های آنالوگ را در خود ذخیره نماید.

 • کابل برق:

  این کابل ها وظیفه دارند تا برق مورد نیاز دوربین ها را از منبع تغذیه دریافت و به دوربین ها ارسال کنند.

 • کابل های تصاویر:

  کابل های تصاویری که در سیستم دوربین آنالوگ قرار دارد از نوع RG59است. این کابل وظیفه دارد که تصاویر را از دوربین ها دریافت و به دستگاه ضبط تصاویر ارسال کند.

 • دیگر اتصالات مورد نیاز:

  این اتصالات شامل فیش های مخصوص برای متصل کردن کابل ها به دیگر تجهیزات سیستم دوربین آنالوگ است.

انواع متفاوت دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین های آنالوگ دارای انواع متفاوت متنوعی هستند که در ادامه مقاله به ۲ مورد از آنها اشاره ای کوتاه خواهیم کرد:

– دوربین آنالوگ دام

این نوع دوربین ها بیشتر قابلیت نصب بر روی سقف یا کنج دیوار را دارند چرا که این مکان ها بهترین زاویه های دید را دارند و همین مورد نشان از نصب ساده آنها است. جلوه این دوربین ها به هنگام نصب بسیار زیبا است و بیشتر برای محیط های اداری و تجاری از آنها استفاده می شود. حتی در برخی از این دوربین ها یک سری کاور مخصوص برای آنها طراحی شده که از نفوذ رطوبت و ضربه جلوگیری و مقاومت آن را افزایش دهد.

– دوربین آنالوگ اسپید دام

این نوع دوربین ها به دوربین مدار بسته چرخشی  PTZ هم معروفند که قابلیت چرخش افقی و عمودی، قابلیت کنترل و همچنین زوم کردن بر روی افراد مورد نظر را دارد.

کاربرد دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین‌های آنالوگ با توجه به معایبی که دارند، هنوز هم در میان افراد طرفداران زیادی دارند. امروزه در بازار ایران این دوربین‌ها به تعداد زیادی فروخته می‌شوند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از این دوربین‌ها استفاده می‌کنند، نیاز نبودن به دانش شبکه‌ای است.

از مهم‌ترین کاربرد دوربین‌های آنالوگ می‌توان به استفاده از آن‌ها در سیستم‌های حفاظتی اشاره کرد. البته لازم است بگوییم که استفاده از این دوربین‌ها تنها مربوط به سیستم‌های حفاظتی نمی‌باشد و در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارند.

مهم‌ترین کاربرد دوربین‌ آنالوگ عبارت است از:

 • جلوگیری از ارتکاب جرایم
 • کاربرد صنعتی
 • کنترل ترافیک
 • امنیت نقل و انتقالات

 

چرا دوربین مداربسته دیجیتال به نسبت دوربین های آنالوگ ارجحیت دارد؟

به هر حال دوربین های مدار بسته آنالوگ در حال منسوخ شدن هستند و بازار به سمت دوربین های مدار بسته دیجیتال در بستر کواکسیال و تحت شبکه حرکت می کند.

یکی از دلایل مهم آن پایان عمر سیستم های آنالوگ است. به زبانی ساده سیستم های آنالوگ عمر خود را کرده اند و این موضوع سبب شده است که دوربین های آنالوگ به نسبت تحت شبکه کمتر تقاضا داشته باشند. انتظار متقاضی از کیفیت تصویر و قابلیت های مورد نیاز بیشتر شده است و به نوعی سیستم های جدید با کیفیت تصاویر بالایی همراه هستند.

هزینه نگهداری از سخت افزارهای دوربین های آنالوگ کم نیست و این موضوع سبب می شود که دوربین ها با سیستم های جدید سازگاری کمتری داشته باشند.

نتیجه

همانطور که دراین مقاله مشاهده کردید ، دوربین های آنالوگ دارای کیفیت تصویر پایین و قابلیت های بسیار محدودی می باشد، به همین دلیل توصیه می کنیم  در محیط های پر تردد، حساس، امکان عمومی از دوربین های مداربسته دیجیتال در بستر کواکسیال از جمله : AHD،HDCVI و HDTVI و دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده نمایید تا دید کافی و واضح نسبت به محیط پیرامون خود داشته باشید.

به علت تولید محصولات به روز و جدید توسط سازندگان سیستم های نظارتی تصویری، افزایش احتمال وقوع جرم و جنایات ونیاز مشتریان به ارائه تصاویر بدون ایراد و نویز و دارای وضوح بالا، دوربین مداربسته آنالوگ به نوعی از چرخه تولید خارج شده اند. شرکت های چون هایک ویژن و داهوا، هر کدام با ارائه تکنولوژی های TVI و CVI در جهت تامین نیازهای کاربران، تلاش کرده اند و در حال حاضر توانسته اند، بخش عظیمی از بازار جهانی را سهم خود سازند. همچنین با تولید محصولات اقتصادی و با کیفیت، رقابتی بزرگ با دوربین مداربسته AHD آغاز کردند چرا که علاوه بر قیمت مناسب، کیفیت لازم را دارا هستند.