بسته

دستگاه NVR چیست؟

در سیستم های دوربین مدار بسته بطور کلی دو نوع دستگاه ضبط کننده وجود دارد، دستگاه ضبط کننده DVR که برای دوربین های مداربسته آنالوگ HD کاربرد دارد و دستگاه NVR که برای دوربین های تحت شبکه جهت ضبط و مدیریت تصاویر استفاده می شود.

کلمه NVR مخفف عبارت Network Video Recorder بوده و وظیفه آن ذخیره سازی عکس ها و مدیریت آنها و ارائه قابلیت هایی مانند تشخیص چهره افراد، تشخیص پلاک خودرو، شمارش افراد وغیره است. این دستگاه ها عملکردشان شبیه سرور کامپیوتر است اما تفاوت آنها در این است که استفاده و راه اندازی NVR آسانتر می باشد.

کارکرد دستگاه NVR

در پاسخ به سوال کارکرد دستگاه NVR چیست؟ باید بگوییم این دستگاه ضبط کننده توانایی پردازش تصاویر در خود دوربین های تحت شبکه را دارد. دوربین های تحت شبکه یا IP دارای چیپ ست می باشند که پردازش و انتقال تصویر و ارسال صدا را به دستگاه ضبط کننده انجام می دهند. اگر از نظر سخت افزاری این دوربین ها قوی باشند قابلیت های هوشمندانه آنها و میزان قدرت تجزیه و تحلیلشان نیز افزایش پیدا می کند.

اتصال دوربین های تحت شبکه از طریق کابل های CAT6 و CAT5 انجام می شود. البته برای اتصال به دستگاه ضبط کننده نیازی به اتصال فیزیکی نیست و همان که در یک شبکه قرار بگیرند اتصال برقرار خواهد شد.

ویژگی های دستگاه ضبط کننده NVR

آیا کاربرد میدانید دستگاه NVR چیست؟ دستگاه های NVR خصوصیات مختلفی دارند که براساس آن می توانید در هنگام خرید دستگاه ان وی ار مناسب را برای خود خریداری کنید.

تعداد کانال

دستگاه های ان وی ار براساس تعداد کانال هایی که دارند دسته بندی می شوند که این کانال ها نیز بیانگر تعداد دوربین هایی است که دستگاه میتواند از آنها پشتیبانی کند. به همین دلیل دستگاه های ان وی ار با تعداد کانال های 4،8،16،32 وغیره در بازار وجود دارند.

رزولوشن

هر دستگاه NVR تصاویر خود را با رزلوشن های متفاوتی ذخیره می کند. به همین دلیل دستگاه ضبط کننده توانایی پشتیبانی از دوربین هایی با رزلوشن مشخصی را دارند. برای مثال اگر دستگاه ضبط کننده ای رزولوشنی 4 مگاپیکسلی دارد از دوربین های 5 مگاپیکسل نمی تواند پشتیبانی کند و تصاویر آنها را نهایتا با همان 5 مگاپیکسل ضبط می کند.

کیفیت ضبط تصاویر در کانال ها

هر کانالی از دستگاه NVR دارای کیفیت ضبط متفاوتی نسبت به بقیه کانال ها دارد. برای مثال در ضبط کننده 16 کاناله، کیفیت ضبط در 8 کانال میتواند 5 مگاپیکسل و در 4 کانال 3مگاپیکسل و در 4 کانال دیگر 2 مگاپیکسل باشد.

تعداد هارد

دستگاه های NVR هایک ویژن می توانند از تعداد مشخصی هارد با ظرفیت معینی پشتیبانی کند. دستگاه های NVR می توانند از 16،8،4،2،1 هارد SATA پشتیبانی کنند. البته برخی نیز از هاردهای اکسترنال یا ESATA نیز پشتیبانی می کنند.

خروجی تصاویر

برای دیدن تصاویر در مانیتورها، خروجی های در دستگاه در نظر گرفته شده است. خروجی های HDMI , VGA برای اتصال به تلویزیون و یا مانیتور کاربرد دارد و خروجی LAN برای اتصال دادن به کامپیوتر و شبکه استفاده می شود.

 

فشرده سازی

جهت کم حجم شدن تصویر دوربین های مداربسته هایک ویژن در زمان ارسال و ذخیره کردن اطلاعات از کدک های مخصوصی برای کدگذاری استفاده می شود. این کدک ها شامل H.264 ،H.264 ،H.265+ ،H.265+ هستند.

پهنای باند

دستگاه های ضبط کننده پهنای باند ورودی و خروجی معینی دارند. این پهنای باند مشخص کننده میزان حجم اطلاعات ورودی و خروجی دستگاه است. هر چه میزان پهنای باند دستگاه زیاد باشد، نشان دهنده این است که میتوان از دوربین های با کیفیت تصویر بالایی پشتیبانی کرد.

پورت POE

این پورت موجب می شود که تغذیه دوربین از طریق کابل تصویر نیز امکانپذیر باشد. در نتیجه منبع برق کل دوربین ها از طری دستگاه فراهم می شود.

سیستم Raid

با این قابلیت میتوان ظرفیت هاردهای فیزیکی را تحت عنوان یک هارد مورد استفاده قرار داد که موجب افزایش سرعت خواند و نوشتن و بالا رفتن کارایی دستگاه می شود.

 

انواع پورت های دستگاه NVR چیست؟

 • پورت ورودی صدا: این پورت ها تعدادشان از پورت های ورودی تصویر دستگاه کمتر است و کارشان دریافت صدا از میکروفون می باشد.
 • پورت ESATA: پورتی شبیه به پورت USB است و در زمانی که فضای ذخیره سازی کم است و یا هنگام بکاپ گیری با متصل شدن به آن میتوان بکاپ گیری را انجام داد.
 • پورت ALARM: با اتصال یک سیم خارجی به یک دستگاه هشدار خارجی ، در هنگامی که دستگاه خارجی هشدار دهد، آن هشدار به دستگاه ضبط کننده ارسال شده و ان وی ار نیز آن را بوسیله پیام به کاربر اطلاع می دهد.
 • پورت VGA: پورت جهت ارسال تصاویر به نمایشگر است.
 • درگاه خروجی صدا: از طریق آن می توان صدا را از میکروفون دریافت و به نمایشگر ارسال می کند.

 

تفاوت DVR و NVR در چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد دستگاه ضبط کننده NVR برای دوربین های تحت شبکه و دستگاه ضبط کننده DVR نیز برای دوربین های آنالوگ استفاده می شود.

 

یکی دیگر از تفاوت DVR و NVR این است که ضبط کننده DVR ویدیو را در دستگاه پردازش می کند اما دستگاه NVR پردازش داده ها را در دوربین انجام می دهد. آنها از نظر نحوه پردازش تصویر، پشتیبانی و ذخیره سازی اطلاعات، پهنای باند مصرفی، کیفیت تصویر و نصب باهم متفاوت هستند.

دستگاه های ضبط کننده با برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که یکی از این برندها NVR هایک ویژن و DVR هایک ویژن است. براساس مشخصات گفته شده در بالا می توانید از بخش لیست قیمت هایک ویژن از قیمت های آن مطلع شوید. زیرا که برند هایک ویژن متناسب با هر بودجه و هر امکاناتی محصولات متنوعی را تولید کرده است.

درباره وظایف دستگاه NVR چه میدانید؟

 • ثبت و ضبط تصاویر دوربین های تحت شبکه
 • پخش زنده و یا بازپخش فیلم های دوربین
 • ایجاد تنظیماتی برای تصویر مانند روشنایی، رنگ
 • ارسال جریان برق به دوربین ها
 • آنالیز تصویر براساس قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، نقشه گرمایی و..
 • ذخیره کردن فیلم های دوربین براساس انواع حالت های ضبط