بسته

 دستگاه DVR چیست؟

در حقیقت  دستگاه DVR  یک دستگاه الکترونیکی است. تصاویر دوربین مداربسته از طریق کابلی که به قسمت ورودی dvr متصل است، به آن منتقل می شوند. این تصاویر داخل دستگاه  کدگذاری و پردازش می شوند. البته در حال حاضر نسل جدیدی از دی وی آر ها با نام HD-DVR در بازار وجود دارند که توانایی پشتیبانی از دوربین های آنالوگ HD را با رزولوشن بسیار بالایی دارند. امکانات موجود در این نوع از دستگاه های ضبط و قیمت مناسب آنها باعث گردیده تا استفاده از DVR های قدیمی کنار گذاشته شود.

دستگاه های DVR و یا HD-DVR دارای پورت های ورودی و خروجی متعددی هستند که شامل پورت های خروجی صدا جهت اتصال به اسپیکر، پورت های ورودی صدا جهت نصب میکروفن، پورت های انتقال تصویر HDMI و VGA جهت اتصال به نمایشگر، پورت CVBS جهت اتصال به تلویزیون، پورت های ارتباطی شبکه LAN با پهنای باند مختلف برای اتصال به شبکه یا دستگاه سوئیچ، خروجی آلارم، پورت USB برای اتصال موس یا کیبورد است. وجود هر کدام از ورودی یا خروجی های ذکر شده در همه مدل ها یکسان نیست و ممکن است در برخی از مدل برای مثال پورت ورودی صدا وجود نداشته باشد.

کاربرد DVR

برخی از کاربردهای اصلی دستگاه DVR   به شرح زیر است:

  • ضبط تصاویر دوربین های مداربسته: از طریق DVR میتوان تصاویر دوربین مداربسته AHD  را (توسط هارد دیسک نصب شده در دستگاه) ضبط و مجددا بازبینی یا پشتیبان گیری کرد.
  • مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته به صورت یکپارچه: با اتصال DVR به نمایشگر شما می توانید تصویر تمامی دوربین ها را به صورت یکپارچه در یک صفحه ببینید.
  • تنظیم تصاویر و ضبط: DVR به شما این امکان را می دهد که تصاویر را به نحوه دلخواه خود تنظیم کنید. این تنظیمات شامل تنظیمات نور و رنگ، تنظیمات نوع و زمان بندی ضبط خواهد بود.
  • امکان اتصال به شبکه یا انتقال تصویر: از طریق پورت LAN موجود بر روی DVR شما می توانید موفق به اتصال دوربین مدار بسته به کامپیوتر شوید. همچنین قادر به مشاهده تصاویر از هر جای دنیا با استفاده از اتصال دوربین مدار بسته به اینترنت خواهید بود.
  • کنترل دوربین های گردان: از طریق پورت RS485 موجود بر روی DVR شما می توانید دوربین های گردان یا دوربین های زوم را کنترل کنید.

انواع DVR

Standalone Digital Video Recorder

قابلیت دستگاه Standalone DVR ضبط و پخش تصاویر با استفاده از نمایشگر است.

PC-Based Digital Video Recorder

سیستم ضبط و پخش دستگاه PC-Based DVR بر اساس سیستم عامل است. در واقع، سیستم عامل روی رایانه شما نصب می شود. بنابراین امکان ضبط تصاویر روی هارد دیسک رایانه فراهم می آید.

دستگاه DVR بر اساس خروجی

  • دستگاه‌های DVR معمولا از چند جنبه طبقه بندی می‌شوند ولی مهمترین جنبه های طبقه بندی آنها تعداد کانال های تصویر DVR وکیفیت ضبط DVR است.

رایجترین DVR ها از نظر تعداد کانال تصویر DVR های زیر هستند:

  • DVR 04CH کانال: قابلیت نصب تا ۴ دوربین را دارد.
  • DVR 08CH کانال: قابلیت نصب تا ۸ دوربین را دارد.
  • DVR 16CH کانال: قابلیت نصب تا ۱۶ دوربین را دارد.

مزایای استفاده از  DVR:

۱) هزینه کمتر
قیمت همیشه نقش موثری در انتخاب و خرید دوربین مداربسته ایفا می کند. اگر بودجه محدودی برای نظارت تصویری دارید، DVR را انتخاب کنید.

۲) عدم نگرانی در مورد ضعیف بودن سیگنال
بزرگترین مزیت دستگاه گیرنده dvr، عدم استفاده از اینترنت و متعاقبا عدم قطع شدن تصویر است. 

۳) سهولت در استفاده
یکی از دلایل رواج خرید دوربین مداربسته آنالوگ نیاز به نرم افزار ندارند و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند. تنها موردی که می تواند در این دستگاه‌ها ایجاد مشکل کند، تعداد زیاد کابل کشی است.

معایب استفاده از DVR:

۱) مقدار زیاد کابل کشی
از هر دوربین مداربسته آنالوگ، حداقل یک سیم به پشت دستگاه متصل می شود. در نتیجه تعداد کابل ها زیاد می شود. همچنین سیم کشی باعث ایجاد محدودیت در موقعیت نصب دوربین مداربسته نیز می‌شود. علاوه بر آن عدم سیم‌کشی مناسب یکی از دلایل نویز در دوربین مداربسته می شود.

۲) کیفیت تصویر پایین تر
با وجود راه‌های افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته که ارائه شده است و همچنین نرم‌افزار‌های ارائه شده، در مقایسه دستگاه DVR و NVR در مورد کیفیت تصویر به سادگی می توان دریافت که دستگاه NVR از کیفیت بیشتری برخوردار است.

۳) عدم امکان اتصال از راه دور
دوربین های مدار بسته آنالوگ نباید در فاصلهی دوری از دستگاه نصب شوند تا سیگنال دچار مشکل نشود.